Vajinismus Tedavisi

İZMİR VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS NEDİR ?

Vajinismus  Neden Olur ?

Cinsel işlev bozukluklarının en önemlisi ve toplumumuzda çok sık karşılaşılan Vajinismus ,vajinal giriş çabalarından hatta düşüncesinden doğan , acı ve korku ile ilişkili olarak perivajinal kaslarda gelişen ve vajinismik yanıt adı verilen şartlı kasılma refleksidir. Vajinismik yanıt olarak adlandırılan bu istem dışı kasılma, bir uyaran karşısında göz kırpma ya da irkilme reflekslerinde olduğu gibi korunma amaçlı olarak gelişmektedir. Bu kasılmalar tamamen kadının kontrolü dışında olur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır.

Vajinismus tanısı, iyi bir cinsel öykü alınması ve pelvik muayene sırasında kasılmanın ve diğer belirtilerin görülmesi ile konabilir. Vajinismus yaşayan bazı kadınlar aynı zamanda dokunma, yakın ilişki geliştirme ve cinsel birleşme korkularına da sahiptirler. Vajinismus genellikle, cinsel alandaki bilgi yetersizliği, yanlış cinsel inanışlar, ilk gece korkusu, kadının cinsel organlar hakkındaki olumsuz ve yanlış düşünceleri sonucu ortaya çıkar.

Avrupada %1 oranında görilen vajinismus , Türkiyede %13 lere çıkmaktadır. Bu noktada cinsel eğitimin ve gençlerin doğru cinsel bilgilendirilmesinin önemi de ortaya çıkmaktadır.

Vajinismusun her hangi bir ilaç veya operasyonla tedavisi mümkün değildir. Vajinismus evde kendi kendine tedavi edilebilecek kadar basit bir durum da değildir. Tedavi,cinsel tedaviler konusunda uzmanlaşmış bir terapist gözetiminde, yüz yüze görüşmelerle gelişen, kişiselleştirilen bir süreçtir. Vajinismus merkezimizde başarı ile tedavi edilmektedir.

 

Vajinismus Nedir Neden Olur ?

1- KADININ İSTEMEDEN,SEVMEDEN EVLENDİRİLMESİ

Kadının evleneceği kişiyi yeteri kadar tanımasına, bir ilgi ve sevgi geliştirmesine fırsat verilmeden yaptırılan evlilikler kadında bilinçli veya bilinçdışı kaçınmaya ve redde sebep olabilir.

2- EŞLER ARASINDA UYUMSUZLUK VE İLETİŞİM SORUNLARI

Eşler arasındaki güncel sorunlar anlaşmazlıklar, çatışmalar, uyuşmazlıklarda cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

3- İLK CİNSEL DENEMEDE ACI DUYMA

İlk yaşanacak cinsel birliktelikte erkeğin kadını hazırlamadan, ön sevişme yapmadan, vajinanın cinsel ilişki için hazır hale gelmesini beklemeden ,sert ve kaba davranarak cinsel birleşmeye zorlaması sırasında acı duyması vajinismusu ortaya çıkartabilir.

4- OTORİTER VE BASKICI AİLE-AİLE İLİŞKİLERİ İLE BİRLİKTE TOPLUMSAL ÇEVRESEL BASKILAR

Toplumumuzda aileler kızlarını küçük yaştan itibaren bekaretin çok önemli olduğuna, onu çok iyi korumaları gerektiğine şartlandırır. Kızlarda büyüyüp evlendiklerinde, kullandıkları ” bastırma” mekanizması sonucunda şartlandıkları koruma davranışından vazgeçemez. Genç kızlıktan kadınlığa geçişte direnç gösterebilirler. Vajinismuslu kadın cinsel ilişkiden kaçınmak için bedeniyle bir çeşit savunma içine girerek bir savaş verir, aslında cinsel ilişkiye girmeyi çok istemektedir. Bu ikilem içinde yoğun psikolojik çatışmalar yaşarken neden böyle davrandığın kendisi de bilmeyebilir. Aynı zamanda vajinismus yaşayan kadının aile yapısında zayıf, güçsüz anne figürü, baskıcı otoriter baba figürü, baba kız ilişkisinde iletişimsizlik, sevgisizlik de sıklıkla görülmektedir.

5-CİNSEL KONULARDA YANLIS VE YETERSIZ BILGILENDİRİLME

Toplumumuzda cinsellik halen tabudur ve cinsel eğitim verilmez. Bu nedenle genç kızlar bu konuda doğruyu bilmemekte kulaktan kulağa yanlış ve yetersiz bilgiler alarak ilk ilişkiyi çok korkutucu, ürkütücü hatta yaşamlarının çok önemli bir dönüm noktası gibi algılarlar. Örneğin cinsel ilişki sırasında veya kızlık zarının yırtılması sırasında çok fazla acı çekeceklerine, aşın kanama olacağına, vajinanın parçalanacağına,patlayacağına, hastanelik olacaklarına, hatta öleceklerine, penisin vajina içine girip tekrar çıkmayacağına ( kilitlenip kalacağına ) v.b. gibi abartılı ve yanlış bilgilere inanırlar. Bu inançlar yüzünden cinsel ilişkiyi deneme sırasında aşın abartılı korkular yaşarlar, bunun sonucunda da vajinismus ortaya çıkar. Ülkemizde en sık görülen vajinismus nedeni budur.

6CINSEL BÖLGELERDE FIZIKSEL TRAVMA YASAMA

Yaşanmıs genital bölge enfeksiyonları ,düşme –çarpma sonucu vajinada travma meydana gelmesi, kötü deneyimlenmiş jinekolojik muayene v.b

7- CİNSEL TRAVMA YAŞAMA

Cinsel taciz ve tecavüze uğrayan, yada ensest yaşamış kadınlarda vajinismus gelişebilir.

8- BASARISIZLIK KORKUSU

Kadının, ilişkide başarısız olacağım, düşünceleri ile yaşadığı endişe, korku ve kaygı nedeniyle vajinismus ortaya çıkabilir.Bu kaygı performans kaygısı olarak adlandırılır.

9- CİNSEL ÖZDEŞİM BOZUKLUĞU

Kadının kendi cinsi ile değil de karşı cinsle özdeşim kurup, karşı cinse karşı bir istek ve arzu duymayışı nedeniyle bilinç altı cinsellikten kaçma nedeniyle vajinismus ortaya çıkar.

10- HAMILELIK KORKUSU

Doğum yapmaktan korkan kadın ilişki sırasında hamile kalma korkusu nedeni ile istem dışı kasılabilir.

11- OBSESSIF KİŞİLİK ÖZELLIKLERI TAŞIMA

Mükemmeliyetçi ,aşırı titiz ve ritüelleri olan kadınlarda vajnismus görülebilir.

12-EŞLERİN ROLÜ

Vajinismuslu kadınların eşlerininde bu sorunda önemli rolleri vardır.Araştırmalara göre eşler pasif, bağımlı, aşırı düşünceli , hassas , eşleri ile bilinçdışı bir anlaşma içinde , cinsel birleşmeden kaçınan, libidoları zayıf, cinsel bilgileri ve deneyimleri az olabilir.

13- OLUMSUZ DİNSEL ŞARTLANMALAR

Vajinismus geliştiren bazı kadınların büyüdüğü ailelerde ebeveynler normalden fazla dini inançlara sahiptirler. Cinsellikten uzaklığı saygınlaştırırlar. Cinselliği normal bir davranış olarak algılayamaz ve reddederler.Utanma, günahkarlık ve suçluluk duyguları ile sorun ortaya çıkabilir.Yanlış bilgilendirilme ve baskı sonucu kadında penisi fobisi gelişir. Bu da kendisini korumaya yönelten bir davranışa dönüşür. Genellikle gelişmekte olan genç kızların duydukları ilk gece ile ilgili ağrı, acı ve kanamayla ilgili konuşmalar onlarda bu konuda abartılı bir korkunun gelişmesine neden olur.

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus çeşitleri

Vajinismus sorunu primer vajinismus ve sekonder vajinismus olarak ele alınır.

Primer (Birincil)  Vajinismus: Hiç bir şekilde cinsel birleşmenin sağlanamaması durumudur. İlk ilişkide ve sonraki cinsel birleşme denemelerinde cinsel birleşme yaşanamamıştır. . En sık görülen vajinismus türüdür. Vajinismus yaşayan kadınların büyük bir kısmı partnerleri ile hiçbir şekilde ilişkiye giremediği için halen bakiredirler.

Diğer kısmı ise yalnızca bir veya birkaç zorlu deneme yaşamış ancak ilişkiyi gerçekleştirememişlerdir. Primer vajinismus  jinekolojik muayene sırasında da farkedilir.

Sekonder (İkincil)  Vajinismus: Önceden sağlıklı şekilde ilişki yaşanıyorken, taciz,tecavüz,vajen bölgesinde yaşanan bir kaza gibi yaşanmış bir travmaya bağlı olarak sonradan ortaya çıkan bir vajinismus türüdür. Primer vajinismusa göre daha nadir görülür.  Doğum yaparken aşırı zorlanma, acılı bir kürtaj, jinekolojik müdahale, bazı kadınlarda olmaması gereken  ağrılı -acılı bir jinekolojik muayene dahi ikincil vajinismusa neden olabilir.

Cinsel travmalar ve birleşmede zorlanmalar sonucu vajinismus yaşayan kadınlarda cinsel isteksizlik, tiksinti ve cinsel uyarılma problemleri de yaygın olarak görülmektedir.

 

YALNIZ DEĞİLSİNİZ !

  • Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her 1000 kadından 2 si vajinismus yaşamaktadır
  • Dünya genelinde cinsel terapiye başvuran kadınların 100 de 25’i vajinismus yaşamaktadır.
  • Vajinismus hastalarının 100 de 53’ü evlidir
  • Vajinismus yaşayan kadınların 100 de 53’ü 25-35 yaş aralığındadır.

Vajinismus Tedavisinde Eşlerin Rolü

Vajinismus ,sadece kadının fiziksel ve duygusal olarak yaşadığı bir problem değildir. Erkeğin de yaşadığı fiziksel ve duygusal problemler ve bu zorlukların ilişkiye yansıması, vajinismusu çiftin problemi haline getirir. Eşlerin vajinismus probleminin yaşanmasında ve tedavisinde önemli bir rolü vardır. Bu nedenle erkeğin vajinismus tedavisinde eşini yalnız bırakmaması, eşlerin tedaviye birlikte katılmaları gerekir. Eşlerin baskı yapmaması, destek olması önemlidir.

Vajinismus Tedavisinde Yöntemler

Vajinismus yaşayan kadınlar, fiziksel ve duygusal bir tehdit hissederler.Zihin ve bedenleri, penetrasyon sırasında  kaygı ve korunma tepkisi verdiği için, istem dışı pelvik kaslar kasılır.

Fiziksel tehdit, acı ve ağrı beklentileri ile ilgilidir. Duygusal tehdit ise, cinsel terapide ele alınan önemli bir konudur.İlişkideki problemler , güven duygusu ve bağlanma ile ilgili sorunlar duygusal boyutun temelini oluşturur.

Cinsel Terapide temel amaç , Vajinusmus tedavisinde partnerler için cinselliğin tüm safhalarını keyifli hale getirmektir.

Cinsel birleşmeden korkan, acı duyacağını düşünen,pelvik kaslardaki istem dışı kasılmalardan dolayı acı duyan vajinismus hastaları ve erken boşalma, ereksiyon problemi yaşama ihtimali olan eşleri için de

*Doğru cinsel bilgilendirme

*Doğru cinsel yaklaşım

*Pelvik kasların doğru kullanılması

*Erotik dokunuşlar

*Aşamalı duyarsızlaştırma

*Çiftin evlilik ilişkisi ve erotik ilişkisinin

ele alındığı bir tedavi protokolü uygulanmaktadır.

 

Vajinismus Tedavisinin Kliniğimizde Uygulanma Şekli

 

Vajinismusun herhangi bir operasyon veya ilaç ile tedavisi mümkün değildir.

Vajinismus tedavisinde hipnoterapi, etkinliği kanıtlanmamış bir yöntem olduğu için kliniğimizde uygulanmamaktadır.

Vajinismus tedavisinde,kliniğimizde fiziksel muayene gerçekleşmez.

Kliniğimizde ,vajinismus tedavisi için Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemleri ile birlikte Cinsel Terapi ve EMDR Terapi uygulanmaktadır.

 

Vajinismus Tedavisinde Cinsel Terapi ve BDT Yaklaşımı

Cinsel Terapi, cinsel bilgilendirme, vajinismus yaşayan çiftin cinsellikle ilgili yanlış inançlarının ve mitlerinin  saptanması,cinsel beceri arttırımına yönelik bilgi ve egzersizlerin terapiye dahil edilmesi,vajinismus yaşayan çiftin ilişki sorunlarının ele alınması ve bu sorunların cinselliğe etkisinin saptanması ,bilişsel davranışçı terapi yöntemleri kullanılarak vajinismus yaşayan çifte içgörü kazandırılması gibi yaklaşımların kullanıldığı yapılandıırlmış bir terapi tekniğidir. Cinsel Terapi konusunda eğitimler almış ve  uzmanlaşmış psikologlar cinsel terapi uygulamaktadırlar.

EMDR ile Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi İzmir ;İCinsel travma vakalarında ise EMDR (Göz hareketleri ile işleme ve duyarsızlaştırma) terapisi ,vajinismus belirtilerinin azalmasında etkili ve hızlı şekilde destek olmaktadır. EMDR Terapisi, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından onaylanmış ve önerilen tedavi metodudur.

Vajinismus tedavisinin başarı ile sonuçlanmasına yardımcı olan en önemli konu; çiftin cinsel terapist ile uyumlu şekilde yol almasıdır. Seanslara düzenli gelinmesi, tedavi sürecindeki kurallara uyulması, ev ödevlerinin düzenli olarak yapılması ve ertelemeye yer verilmemesi hem problemin kesin olarak çözülmesine hem de tedavi sürecinin kısalmasına yardımcı olur.Erkek partnerin tedaviye desteği ve sabrı tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Vajinismus tedavi süreci genellikle 8-12 seans aralığında sonlanmaktadır.

Seans süreleri 1 saattir. Konunun Uzman Psikoloğu  ve Bayan Cinsel Terapist, haftada bir veya vakaya göre haftada bir veya iki haftada bir görüşme sıklığı belirler.

Empati İzmir Vajinismus Tedavi Merkezi olarak , İzmir Karşıyakada bulunan merkezimizde Vajinismus tedavisi uygulamaktayız. Konu hakkında uzmanlaşmış  psikologlarımız bilişsel terapi ve emdr terapisi yöntemleri ile danışanlarımıza yardımcı olmaktadır.

Vajinismus terapisi programına katılmak ve ya bilgi almak için lütfen merkezimizi telefon ile arayarak bilgi ve randevu isteyiniz.

Vajinismus Tedavisi Ücreti

Vajinismus tedavisinde ücretlendirme her vajinismus seansı olarak yapılmaktadır.Vajinismus tedavisinde uzman psikolog ve cinsel terapistiniz size belirlediği görüşme planına göre ilerler. Bu plana göre 2 veya 3 haftada bir olarak seanslarına katılırsınız ve seans ücreti ödersiniz.

Uzman Psikolog / Cinsel Terapist Şölen İNCE Kimdir ?

 

Randevu Al