Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi İzmir

Makaleler, Yetişkin Psikololojisi
vajinismus tedavisi izmir

Vajinismus Hastalığı Neden Olur ?

Cinsel işlev bozukluklarının en önemlisi ve toplumumuzda çok sık karşılaşılan Vajinismus ,vajinal giriş çabalarından hatta düşüncesinden doğan , acı ve korku ile ilişkili olarak perivajinal kaslarda gelişen ve vajinismik yanıt adı verilen şartlı kasılma refleksidir. Vajinismik yanıt olarak adlandırılıan bu istem dışı kasılma, bir uyaran karşısında göz kırpma ya da irkilme reflekslerinde olduğu gibi korunma amaçlı olarak gelişmektedir. Bu kasılmalar tamamen kadının kontrolü dışında olur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır.

Vajinismus tanısı, iyi bir cinsel öykü alınması ve pelvik muayene sırasında kasılmanın ve diğer belirtilerin görülmesi ile konabilir. Vajinismus yaşayan bazı kadınlar aynı zamanda dokunma, yakın ilişki geliştirme ve cinsel birleşme korkularına da sahiptirler. Vajinismus genellikle, cinsel alandaki bilgi yetersizliği, yanlış cinsel inanışlar, ilk gece korkusu, kadının cinsel organlar hakkındaki olumsuz ve yanlış düşünceleri sonucu ortaya çıkar.

Avrupada %1 oranında görilen vajinismus , Türkiyede %13 lere çıkmaktadır. Bu noktada cinsel eğitimin ve gençlerin doğru cinsel bilgilendirilmesinin önemi de ortaya çıkmaktadır.

Vajinismusun her hangi bir ilaç veya operasyonla tedavisi mümkün değildir. Vajinismus evde kendi kendine tedavi edilebilecek kadar basit bir durum da değildir. Tedavi,cinsel tedaviler konusunda uzmanlaşmış bir terapist gözetiminde, yüz yüze görüşmelerle gelişen, kişiselleştirilen bir süreçtir. Vajinismus merkezimizde başarı ile tedavi edilmektedir.

Vajinismus Nedir Neden Olur ?

1- KADININ İSTEMEDEN,SEVMEDEN EVLENDİRİLMESİ

Kadının evleneceği kişiyi yeteri kadar tanımasına, bir ilgi ve sevgi geliştirmesine fırsat verilmeden yaptırılan evlilikler kadında bilinçli veya bilinçdışı kaçınmaya ve redde sebep olabilir.

2- EŞLER ARASINDA UYUMSUZLUK VE İLETİŞİM SORUNLARI

Eşler arasındaki güncel sorunlar anlaşmazlıklar, çatışmalar, uyuşmazlıklarda cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

3- İLK CİNSEL DENEMEDE ACI DUYMA

İlk yaşanacak cinsel birliktelikte erkeğin kadını hazırlamadan, ön sevişme yapmadan, vajinanın cinsel ilişki için hazır hale gelmesini beklemeden ,sert ve kaba davranarak cinsel birleşmeye zorlaması sırasında acı duyması vajinismusu ortaya çıkartabilir.

4- OTORİTER VE BASKICI AİLE-AİLE İLİŞKİLERİ İLE BİRLİKTE TOPLUMSAL ÇEVRESEL BASKILAR

Toplumumuzda aileler kızlarını küçük yaştan itibaren bekaretin çok önemli olduğuna, onu çok iyi korumaları gerektiğine şartlandırır. Kızlarda büyüyüp evlendiklerinde, kullandıkları ” bastırma” mekanizması sonucunda şartlandıkları koruma davranışından vazgeçemez. Genç kızlıktan kadınlığa geçişte direnç gösterebilirler. Vajinismuslu kadın cinsel ilişkiden kaçınmak için bedeniyle bir çeşit savunma içine girerek bir savaş verir, aslında cinsel ilişkiye girmeyi çok istemektedir. Bu ikilem içinde yoğun psikolojik çatışmalar yaşarken neden böyle davrandığın kendisi de bilmeyebilir. Aynı zamanda vajinismus yaşayan kadının aile yapısında zayıf, güçsüz anne figürü, baskıcı otoriter baba figürü, baba kız ilişkisinde iletişimsizlik, sevgisizlik de sıklıkla görülmektedir.

5-CİNSEL KONULARDA YANLIS VE YETERSIZ BILGILENDİRİLME

Toplumumuzda cinsellik halen tabudur ve cinsel eğitim verilmez. Bu nedenle genç kızlar bu konuda doğruyu bilmemekte kulaktan kulağa yanlış ve yetersiz bilgiler alarak ilk ilişkiyi çok korkutucu, ürkütücü hatta yaşamlarının çok önemli bir dönüm noktası gibi algılarlar. Örneğin cinsel ilişki sırasında veya kızlık zarının yırtılması sırasında çok fazla acı çekeceklerine, aşın kanama olacağına, vajinanın parçalanacağına,patlayacağına, hastanelik olacaklarına, hatta öleceklerine, penisin vajina içine girip tekrar çıkmayacağına ( kilitlenip kalacağına ) v.b. gibi abartılı ve yanlış bilgilere inanırlar. Bu inançlar yüzünden cinsel ilişkiyi deneme sırasında aşın abartılı korkular yaşarlar, bunun sonucunda da vajinismus ortaya çıkar. Ülkemizde en sık görülen vajinismus nedeni budur.

6- CINSEL BÖLGELERDE FIZIKSEL TRAVMA YASAMA

Yaşanmıs genital bölge enfeksiyonları ,düşme –çarpma sonucu vajinada travma meydana gelmesi, kötü deneyimlenmiş jinekolojik muayene v.b

7- CİNSEL TRAVMA YAŞAMA

Cinsel taciz ve tecavüze uğrayan, yada ensest yaşamış kadınlarda vajinismus gelişebilir.

8- BASARISIZLIK KORKUSU

Kadının, ilişkide başarısız olacağım, düşünceleri ile yaşadığı endişe, korku ve kaygı nedeniyle vajinismus ortaya çıkabilir.Bu kaygı performans kaygısı olarak adlandırılır.

9- CİNSEL ÖZDEŞİM BOZUKLUĞU

Kadının kendi cinsi ile değil de karşı cinsle özdeşim kurup, karşı cinse karşı bir istek ve arzu duymayışı nedeniyle bilinç altı cinsellikten kaçma nedeniyle vajinismus ortaya çıkar.

10- HAMILELIK KORKUSU

Doğum yapmaktan korkan kadın ilişki sırasında hamile kalma korkusu nedeni ile istem dışı kasılabilir.

11- OBSESSIF KİŞİLİK ÖZELLIKLERI TAŞIMA

Mükemmeliyetçi ,aşırı titiz ve ritüelleri olan kadınlarda vajnismus görülebilir.

12-EŞLERİN ROLÜ

Vajinismuslu kadınların eşlerininde bu sorunda önemli rolleri vardır.Araştırmalara göre eşler pasif, bağımlı, aşırı düşünceli , hassas , eşleri ile bilinçdışı bir anlaşma içinde , cinsel birleşmeden kaçınan, libidoları zayıf, cinsel bilgileri ve dene

13- OLUMSUZ DİNSEL ŞARTLANMALAR

Vajinismus geliştiren bazı kadınların büyüdüğü ailelerde ebeveynler normalden fazla dini inançlara sahiptirler. Cinsellikten uzaklığı saygınlaştırırlar. Cinselliği normal bir davranış olarak algılayamaz ve reddederler.Utanma, günahkarlık ve suçluluk duyguları ile sorun ortaya çıkabilir.Yanlış bilgilendirilme ve baskı sonucu kadında penisi fobisi gelişir. Bu da kendisini korumaya yönelten bir davranışa dönüşür. Genellikle gelişmekte olan genç kızların duydukları ilk gece ile ilgili ağrı, acı ve kanamayla ilgili konuşmalar onlarda bu konuda abartılı bir korkunun gelişmesine neden olur.

Yorum Ekle

2 + six =