İzmir Panik Atak Tedavisi

izmir panik atak tedavisi en iyi doktorPanik Atak Tedavisi İzmir

Panik atak tedavisi izmir : Panik atak ani olarak ortaya çıkan yoğun kaygı , bunaltı , endişe nöbetidir.  Nöbet başladığında on – 15 dakikada en üst noktaya ulaşır. Etkisi saatlerce , bazen bir – iki gün sürebilir. Panik atak tedavisi izmir  ve terapisi hakkında bilmek istediklerinizi bu sayfamızda kısaca açıklayamaya çalışacağız . Panik bozukluğu hakkında tüm merak ettikleriniz ve randevu bilgisi için aile danışmanlığı ve psikoterapi merkezimize bir telefon açmanız yeterli olacaktır.

 

Panik Atak Belirtileri

Panik atak nöbeti esnasında çoğu zaman kişinin tansiyonu yükselir , aklını kaçıracağını , kalp krizi geçirip öleceğini düşünür.  Büyük bir korku ve dehşet içine düşen bir çok kişi genellikle kendini bir hastanede veya acil serviste bulur.  Bir çoğu bir doktor gördüğünde rahatlar ve yaşadıkları belirtiler geçer. Nöbet sonrası bir – iki gün sürebilen depresif bir ruh hali ortaya çıkar. ( Yorgunluk , isteksizlik , sese , ışığa , kalabalığa tahammülsüzlük gibi. )

DSM 4 ’ e göre panik bozukluğun tanı ölçütleri şu şekildedir. Genellikle kişi nöbet sırasında aşağıdaki belirtilerden 7 – 10 tanesini yaşamaktadır.

 1. Kalp atışlarını duyumsama , çarpıntı , kalbin yerinden fırlayacakmış gibi olması , göğüste basınç , bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar.
 2.  Sarsılma , titreme , itilme hissi.
 3. Nefes alamama hali ve boğulma hali.
 4. Terleme.
 5. Baş dönmesi , sersemlik hissi.
 6. Ölüm korkusu. Çeşitli nedenlerden yaşanan ölüm korkusu ..örnerğin; kanser korkusu panik atak yada kalp krizi yüzünden ölüm düşüncesi. ( gerçekten kanser olan hastalar Psikoonkoloji Kanser Danışmanlığı sayfamızdan bilgi alabilirler )
 7. Panik anında kontrolü kaybetme ya da çıldırma korkusu.
 8. Üşüme , ateş basması veya ürperme.
 9. Ellerde , kollarda , bacaklarda , başta ve birçok yerde uyuşma , yanma , karıncalanma , diken üzerinde olma hali.
 10. Soluğun kesilmesi.
 11. Göğüste daralma ,sıkışma , ağrı duyumsama.
 12. Panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır ; cisimler küçülür , her şey bulanıklaşır. Bazen de benliğinden ayrılmış olma hali ortaya çıkar. Bu durumda , sanki bedenle ruh birbirinden ayrılıyormuş gibi , kişide kendisini hissedememe , algılayamama , kendisine yabancılaşma durumu oluşur.
 13. Bulantı , şişkinlik , gaz oluşması , geğirti , karında ağrı , şişkinlik hali.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki panik atak 2000 yılından itibaren özellikle büyük şehirlerde ciddi bir şekilde yükselişe geçmiştir. Özellikle kadınlarda erkeklere oranla iki – üç kat daha sık görülmektedir.

Panik bozukluk her yaşta başlayabilir. Ancak en sık 20 ila 30 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Sıkıntılı , mükemmelliyetçi , aceleci insanlar , öfkesini dışarı yansıtamayanlar sürekli baskı altında olanlar , sosyal fobik , kaçıngan kişilik yapıları , bağımlılar ( alkol , madde bağımlılığı … ) , hayır diyemeyenler panik bozukluğa daha yatkın kişiliklerdir.

Panik Atak Tedavisi İzmir

Panik atak tedavisi izmir ; Anksiyete bozukluğu mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecinde  ilaç ve Psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavi yöntemi hastanın tercihine göre değişkenlik göstermektedir.  Panik atak terapisi izmir  sırasında kişiye panik atak nefes egzersizleri , kas gevşetme egzersizleri ve atağın üstüne gitme teknikleri öğretilmektedir.Panik atak kesin tedavi terapilerden sonra gözden geçirelecek bir durumdur.

Panik Atak EMDR Terapisi

S ık kullanılan Bilişsel – Davranışçı Terapinin yanısıra EMDR tekniği oldukça etkili ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir.  Panik Atak EMDR terapisi ile hastanın panik atak deneyimleri duyarsızlaştırılması hedeflenir.  Panik atak terapisi ayrıca kişinin geçmişinde yaşadığı ataklarını şekillendiren olumsuz anıları da EMDR prosedurüne uygun olarak yeniden işleme sokulur. Panik atak evde insanın kendi kendine kolayca tedavi edebileceği bir rahatsızlık değildir. Bir Panik atak doktoru , panik atak psikoloğu gözetiminde ve eşliğinde  yapılması daha sağlıklı ve kesin sonuçlar vermektedir.

İzmir Panik Atak Tedavisi

Empati Aile Danışmanlığı uzman psikologları ile panik atak tedavisi için panik atak terapisi uygulamaları gerrçekleştirmektedir. İzmir panik atak tedavisi / Emdr panik atak terapisi  programı hakkında daha detaylı bilgi ve randevu için konusunda uzman, panik atak psikoloğu izmir tarafından gerçekleştirilmektedir.

Panik atak, aşırı derecede yüksek seviyelere çıkan kaygı nedenli bir durumdur. Panik atak tedavisi izmir bu nedenle önem kazanir. Panik atak belirtileri ortada görünür bir neden olmamakla birlikte, ani bir şekilde gelişen yoğun korku hissi izmir panik atak tedavisi ile tedavi amaçlanmaktadır. Bu endişe ve kaygı nöbeti, kişinin vücudunda bazı fiziksel belirtilerle kendini gösterir.

Kişi; çok kötü bir şey olacağını, sonunun geldiğini, öleceğini veya kalp krizi geçireceğini düşünür.
Çoğu zaman gidilen acil serviste, herhangi bir girişimde bulunmaksızın, belirtiler geçer ve kişi kendini iyi hisseder.

Panik bozukluğu, görünürde açık bir tetikleyici olmadan, aniden ve hiçbir uyarı vermeden ortaya çıkabilir. Panik atak alternatif tedavi alanları olduğu için durumu iyice anlamak önemlidir. Bir panik atak nöbetinin insan yaşamındaki en endişeli, en korkunç ve en sıkıntı dolu tecrübe olduğu söylenebilir.Kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanmasının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte doğru bir saptamadır. Panik bozukluk vaka örnekleri de bunu doğrular niteliktedir.

Panik atak doktor önerisi ile kullanıcak ilaç emdr ve psikoterapi gibi yöntemlerle aşılabilemektedir.
Nöbet ortalama 15 saniye sürse de, kişiyi 10-30 dakika arasında etkiler. Saatler boyu etkisini gösteren panik ataklar da vardır.Hastaların çoğu, kendilerini kapana kısılmış gibi hissettiklerini belirtir. Pek çok kişi yaşamı boyunca 1-2 kez panik atak geçirir.

Panik atakta en iyi doktor izmir araştırmasını doğru yapmak gerekmektedir. Krizler, çoğunlukla açık alan ve tehlikeli bir durumdan kaçamama korkularıyla ilişkilendirilir.Panik atak doktoru tavsiye izmir gibi arayış içinde olanlar için panik atak hastalarına tavsiyeler vermek amaçlı birçok makale düzenlenmektedir.  Bu makaleleri blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

En etkili panik atak ilaçları internette araştırmak yerine doktorun verdiklerine yönelmek her zaman daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Panik atak psikolog tavsiye internet üzerinden olabildiği gibi fayda görmüş bir tanıdığınızın tavsiyesi ile de olabilir. Panik atak psikolog izmir ili içerisinde bulunan danışmanlık ve psikoterapi merkezimizde  bu alanda terapi hizmetini panik atak uzmanı İzmir olarak uzun yıllardır vermekteyiz

Randevu Al