Sınav Kaygısı İzmir

Sınav Kaygısı Nedir ?

Sınav kaygısı, öğrencinin sınav esnasında bilgilerini, kaygı ve korkuya bağlı olarak yeterli derecede kullanamaması durumu olarak tanımlanabilir.

Kaygının yarattığı olumsuz düşüncelere bağlı olarak, öğrencinin bedeninde kaygının etkileri görülmeye başlar. Zaman zaman terleme, kızarma, huzursuzlanma, kalp çarpıntısı, nefes alamama ,dikkatinin dağılması, düşüncelerini sınav sorularına verememe, zihnindeki olumsuz düşüncelere odaklanma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu kaygı durumu, öğrencinin sınavda dikkatsizce hatalar yapmasına, sınava odaklanamamasına hatta zaman zaman sınavı terketmesine veya bedensel belirtiler yüzünden tamamlayamamasına kadar varabilir.

Sınav Kaygısı Azaltma Teknikleri

EMDR Terapi Tekniği, öğrencinin sınavda yaşadığı kaygının zihinsel ve bedensel belirtilerinin sonlandırılmasında kullanılan en etkili tekniktir.

EMDR Tekniğinde, EMDR terapisti olan uzman psikolog, öğrencinin yaşadığı zihinsel olumsuz düşünceleri bulgular ve bu düşünceleri olumlu düşünceler ile değiştirerek aynı zamanda öğrencinin olumsuz bedensel belirtilerini sonlandırır.

Empati İzmir Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde EMDR ile birlikte SINAV PERFORMANSINI GELİŞTİRME PROGRAMI da kullanılmaktadır.

Sınav Kaygısı sonlandırılmakla birlikte, öğrencinin sınav sırasında en etkili şekilde performans sergileyebilmesi için gerekli bilgiler toplanıp, öğrencinin özellik ve yetileri işlenerek sınav sırasında daha iyi sonuç alabilmesine yönelik bir program oluşturulmaktadır.

SINAV PERFORMANSINI GELİŞTİRME PROGRAMI

  1. Öğrencinin öğrenme sistemi nedir ? Hangi mizaca ve kişilik özelliklerine sahiptir? Kaygı düzeyi ne seviyededir? Öğrencinin çalışma programı nedir ?
  2. Bu soruların cevaplarını alabilmek için gerekli test ve envanterler uygulanır.Bu bilgiler aileye de rapor olarak iletilir.
  3.  Sınavdan önce ve sınav sırasında oluşan olumsuz düşünceler ve bu düşüncelerin yarattığı olumsuz duygular nelerdir ?
  4. Bu olumsuz düşünce ve duygulara bağlı olarak öğrenci hangi bedensel belirtileri yaşamaktadır ?
  5. EMDR tekniği ile öğrencinin olumsuz düşünce ve duyguları duyarsızlaştırılır, öğrenciye duygularını kontrol etme becerisi kazandırılır
  6. Bilişsel ve davranışsal terapi teknikleri ile öğrencinin sınava bakış açısı işlenir ve değiştirilir.

Empati İzmir Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Sınav kayıgıs İzmir de Karşıyaka daki merkezimizde bulunan uzman psikologlar ile  – Sınav Kaygısı -Sınav Performansını Geliştirme Programı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEL: (232) 336 36 84 – GSM: 0533. 328 62 72

Randevu Al