Duygusal Zeka

Duygusal Zeka Nedir  ?

Duygusal zeka ; kendi duygularınızı ve karşınızdakilerin duygularını Tanımlama , Farketme , Davranma sıralamasındaki performansınızı ifade eden iletişim ölçeğidir.  Bu sıralamadaki öğelerin eksiksiz olarak yerine getirebilen iletişimin adıdır.

IQ ‘ yu EQ ‘ dan ayıran özellik

EQ sizi iade eder. Zihinsel performansınız ne kadar yüksek olursa olsun bireysiz tanımlayamayacağımız için EQ ‘suz bir IQ düşünülemez.’’ Yaşadığınız süre içerisinde IQ ‘nuz ne kadar yüksek olursa olsun EQ ‘ suz başarılı olamazsınız.’’ Diyenlerin haklı olduklarını söyleyebiliriz.

Duygusal Zekayı Geliştirme

Duygusal Zekayı Geliştirmek İçin Şu Yolları Deneyebilirsiniz .İlk olarak karşınızdaki bireyi dinleyin ve duygularını onaylayın.

Konuşurken acele etmeyin , söylemek istediklerinizi anlatan bir araya getirdiğiniz mükemmel cümleler değil , kurduğunuz cümlenin karşınızdakinin ruh dünyasında oluşturduğu profildir.

Duygularını ifade ederken kelimelerinize zenginlik vermeye özen gösterin.

Ses tonunuzu kontrolünüz altında tutun.

Yaşamınıza daha fazla duygu katın. Sevdiklerinize hediye vermek , sabahın erken saatlerinde temiz havada yürümek , şiir yazmak , şarkı dinlemek gibi yaşamınıza kattığınız duygular içerisinde hislerinizi yönetme konusunda uzmanlık kazanacaksınız.

Ben dili kullanmaya dikkat edin. Rahatsız olduğunuz olayı anlatmak değilde ; olayın üzerinizde bıraktığı etkiyi ifade edin.