Vajinismus Tedavisi İzmir

Vajinismus Nedir ?

Vajinismus genel olarak  ;  cinsel birleşme sırasında kadının pelvik kaslarının istem dışı kasılması durumudur. Vajinayı çevreleyen pelvik kaslarla birlikte bazen tüm vücutta korku ve endişe dalgasıyla kasılmalar olabilir. Vajinismus Tedavisi İzmir , Bu durum bir çeşit panik atak durumu olarak açıklanabilir. Vajinismusu yaşayan kadın, bu kasılma ve endişe durumu ile birlikte bacaklarını istem dışı sıkıca kapatır , eşini kolları ile iter,kendi bedenini mümkün olduğu kadar geriye çeker. Bu panik anının sebebi genellikle kadının birleşmenin “acı vereceği “olacağı yönündeki düşüncesidir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri nelerdir sorusuna verilecek en sade ve yalın cevapları sizin derledik.

 • Tam cinsel birleşme gerçekleşmemesi
 • Cinsel birleşme esnasında yanma , acı ve  batma hissi yaşanması
 • Jinekolojik muayene sırasında sıkıntı çekme , muayenenin yapılamaması
 • Cinsel birleşme  yaşarken kas gruplarında spazm yaşanması
 • Kadının Vajinasına bakamaması , dokunamaması
 • Başarısızlık yada acı korkusu yüzünden cinsel birleşmeden kaçınma

Gibi durumlar vajinismus da sık karşılaşılan durumlardır. Ykarıda saydığımız vajinismus belirtileri olup en kısa sürede profeyonel yardım ile tedavisi yapılabilen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus , kadınların cinsel yaşamını olumsuz etkilemekle birlikte, aynı zamanda sosyal hayatı ve iş hayatını dahi etkileyen ciddi  bir soruna dönüşebilmektedir. Vajinismus Tedavisi İzmir ile bu sorundan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Vajinismus Süreci

 1. Utanç ve suçluluk hissi ve duygusu
 2. Çaresizlik ve düş kırıklığı
 3. İçe kapanma , gizlilik içinde yaşama
 4. Depresyon
 5. Cinsellikten Kaçınma
 6. Evliliğin yada ilişkinin sonlanması

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusu yaşayan evliliklerde kadınlar genellikle ;

 • Çocuksu ve cinselliği bastıran
 • Duygularını gizleyen , duvar ören
 • Olumsuz düşüncelere yatkın , kaygıya eğilimli
 • Öfkesini ifade edemeyen , dışa vuramayan
 • Kırılgan ve hassas
 • Titiz, detaycı ve kurallara bağlı olan
 • Ailesine bağlı
 • İlişki yada evliliğinin geleceğini düşünen , bu konuda kuşkulara kapılan
 • Eşleri çok anlayışlı yada çok anlayışsız olan

Olabilen kadınlardır.

Vajinismus Yaşayan Kadınların Eşleri ise
 • Nazik ve kibar
 • Eşlerine karşı şefkat duyan,
 • Vajinismusa karşı çok anlayışlı
 • Eşlerine zarar verme korkusu taşıyan erkeklerdir.

Vajinismus bir erteleme ve kaçınma rahatsızlığıdır. Kadının kaçıngan baş etme tarzı ve erkeğin çok fazla anlayışlı kalarak kadına tedavi için cesaret ve güven vermede eksik kalması , vajinismusun tedavisini geciktirebilir.

İzmir Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinde temel amaç; doğru cinsel bilgilendirme , yanlış inançları değiştirme ve bir takım egzersiz programları ile kaygıyı düşürmektir. Vajinismus yaşayan kadınlar cinsel birleşmeyle ilgili kaygılarını kontrol edememektedirler.

Vajinismus, cinsel rahatsızlıklar arasında en başarılı tedavi oranı gösteren rahatsızlıktır. Vajinismus da tedavi başarı oranı %99 dur. Vajinismus tedavisi İzmir ve çevre illerden gelen danışanlarımıza merkezimizde uygulanmaktadır.

Vajinismusu yaşayan bazı kadınlarda sadece doğru cinsel bilgilendirme ve telkin yeterli olabilirken, bir çoğunda cinsel terapist tarafından bilgilendirme ile birlikte bilişsel ve davranışsal terapi uygulaması yapılmaktadır. Daha bilinç altı süreçlerin etkin olduğu bazı kadınlarda ise çocukluk dönemi ve anne-baba ilişkilerini içeren psikoterapi uygulamaları da cinsel terapist tarafından tedaviye dahil edilmektedir.

EMDR ile Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi İzmir ;İCinsel travma vakalarında ise EMDR (Göz hareketleri ile işleme ve duyarsızlaştırma) terapisi ,vajinismus belirtilerinin azalmasında etkili ve hızlı şekilde destek olmaktadır. EMDR Terapisi, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından onaylanmış ve önerilen tedavi metodudur.

Vajinismus tedavisinin başarı ile sonuçlanmasına yardımcı olan en önemli konu; çiftin cinsel terapist ile uyumlu şekilde yol almasıdır. Seanslara düzenli gelinmesi, tedavi sürecindeki kurallara uyulması, ev ödevlerinin düzenli olarak yapılması ve ertelemeye yer verilmemesi hem problemin kesin olarak çözülmesine hem de tedavi sürecinin kısalmasına yardımcı olur.Erkek partnerin tedaviye desteği ve sabrı tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Vajinismus tedavi süreci genellikle 8-12 seans aralığında sonlanmaktadır.

Seans süreleri 1 saattir. Konunun Uzman Psikoloğu  ve Bayan Cinsel Terapist, haftada bir veya vakaya göre haftada bir veya iki haftada bir görüşme sıklığı belirler.

Empati İzmir Vajinismus Tedavi Merkezi olarak , İzmir Karşıyakada bulunan merkezimizde Vajinismus tedavisi uygulamaktayız. Konu hakkında uzmanlaşmış bayan psikologlarımız bilişsel terapi ve emdr terapisi yöntemleri ile danışanlarımıza yardımcı olmaktadır.

Vajinismus terapisi programına katılmak ve ya bilgi almak için lütfen merkezimizi telefon ile arayarak bilgi ve randevu isteyiniz.

Detaylı bilgi için : (232) 336 36 84 – 533. 328 62 72