Çocuklarda Özgüven Geliştirme

ÇOCUK ve ERGENLERDE ÖZGÜVEN GELİŞTİRME

Özgüven kişinin kendisine verdiği değerle, duyduğu saygıyla ve kendinden emin olmasıyla ilişkilidir. Kişinin kendisini iyi hissetmesine doğrudan bir etkisi vardır. Özgüven gelişimi çocukluktan başlar, bu dönemde yaşanan olaylar ve durumlar çocukta özgüven gelişimini yakından etkilemektedir.

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Çocukların ve ergenlerin düşük özgüven sahibi olmasında birçok faktör vardır. Küçük yaştan itibaren ebeveynlerinin yeterince ilgisini görememek, onlar tarafından ihmal edilmek. Yaşıtların baskısı altında kalmak, onlar tarafından zorbalığa uğramak. Kendi bedenini beğenmeme, zihinde çok daha ideal bir bedenin resmini oluşturup ona sahip olamamanın getirdiği yoğun hayal kırıklığı. Yaşanmış travmatik deneyimler. Geçmişe yönelik yapılan hatalar ve yanlış seçimler. Kalıplaşmış kendisine yönelik olumsuz inançlar. Bunların hepsi özgüven düşüklüğüne yol açabilecek sebeplerdir.

Çocuk ve Ergenlerde Özgüven Problemi ve İşaretleri

Çocuklarda özgüven sorunları ve problemlerinin var olup olmadığının işaretleri genel olarak aşağıda listelenmiş olup dikkatli aile bireylerinin ergenlere nazaran daha kolayca gözlemleyebileceği bulgulardır.

Ergenlerde ise ergenlik dönemine denk geldiği için bazı belirtiler aile bireyleri tarafından genellikle ” ergenlik çağına özgüdür, gelip geçer bizde yaşadık benzeri şeyleri ” mantığı ile genellikle görmezden gelinmektedir. Genel olarak lisede özgüven eksiklği kendini daha çok ortaya çıkartır ve sorunlara neden olmaya başlayabilir.

Fakat Ergenlik dönemindeki öz güven problemleri ileride daha büyük sorunlara yol açabileceği ve hatta kişinin hayat ve başarı kalitesini etkileyebileceği için oldukça önem taşımaktadır. Özellikle anne ve babaların bu konuda hassas ve bilinçli olmaları çok önemlidir.

Çoçuklarda Özgüven Eksikliği Belirtileri

  • Kendini beğenmeme ya da nefret etme.
  • Kendini değersiz görme veya yetersiz bulma.
  • Karar vermede güçlük.
  • Kimse tarafından beğenilmediğini düşünme.
  • Suçu olmadığı halde bir olayda kendisini suçlu görme.
  • Kendi potansiyelini, gücünü görememe.
  • Kendine olan inançta düşüklük.
  • Kendisine harcadığı zaman ve para için suçluluk hissetme.
  • Toplum içinde kabul görmeme kaygısı.
  • Kendi fikir ve düşüncelerini belirtmede çekimserlik.

Bu belirtilerden dolayı çocuk veya ergen günlük hayatında zorluk çekiyorsa profesyonel yardım almasında fayda vardır.

Çocuğuma Nasıl Özgüven Kazandırabilirim ?

Özgüven eksiliği nasıl tedavi edilir ? sorusu sıkça karşılaştığımız bir sorudur.  Çocuklarda özgüven eksiliği değişik metodlar ile giderilebilmektedir. Oyun terapisi , bilinçsel terapi yada Emdr ile özgüven geliştirme bu metodlardan bazılarıdır.

Yaşa göre çoçuklarda özgüven geliştirme oyunları yada EMDR terapisi gibi diğer methodlar oldukça faydalı tedavi yöntemleridir.  Bu terapiler merkezimizde konusunun eğitimlerini almış uzman psikolog tarafından yapılmaktadır.

Çocuk ve ergenlerde özgüven geliştirme programına katılmak ve ya bilgi almak için lütfen merkezimizi telefon ile arayarak bilgi ve randevu alınız.

Detaylı bilgi için : (232) 336 36 84 – 533. 328 62 72

 

özgüven geliştirme

Randevu Al