Panik Atak EMDR Terapisi Vaka Örneği

EMDR TERAPİSİ İLE PANİK ATAK TEDAVİSİ

PANİK ATAK TEDAVİSİ  VAKA ÖRNEĞİ

Panik Atak Tedavisi İzmir : Burak Bey evli ve 37 yaşında bir grafik tasarımcıdır. İlk seansa geldiğinde yoğun olarak hissettiği kaygıdan ve teşhisi konmuş panik atak öyküsünden bahsetti. Yıllar öncesinden başlayan panik atağı gittiği acil servis doktoru tarafından ilk olarak fark edilmiş. Yaşadığı yoğun kalp atışı, titreme ve terlemelerinin fiziksel bir rahatsızlığa bağlı olup olmadığı araştırılmış.

Yapılan testler ve muayeneler bunun organik bir problem olmadığını göstermiş. Uzun süre devam eden atakların sıklığı ve yoğunluğu bir dönem oldukça düşmüş ve baş edilebilir bir hale dönüşmüş. Fakat 5 ay öncesinde geçirdiği ciddi bir rahatsızlık bütün kaygılarının tetiklenmesine ve tekrardan hastalanmaktan korkmasına neden olmuş. Ataklar yine eskisi kadar güçlenmiş.

Ataklarının her ne kadar biyolojik kökenli olmadığını bilse de medikal yardım alabileceği bir bölgeden uzaklaşmak onun için dehşet verici bir olaya dönüşmüş. Bir çok kaygılı insanın kurduğu cümle kalıbı kendisinde de mevcuttu “ya ………….. olursa.” “ya bu sefer gerçekten kalp krizi geçiriyorsam.” gibi. Burak Bey ile seanslara tam bu noktada başladık.

Burak Bey’in geçmişine baktığımızda ailesi temel ihtiyaçlarını gidermiş gibi gözükse de evde korku filmi açtığında ya da dışarıda akranları tarafından zorbalığa uğradığında duruma müdahale eden ebeveynlerin olamaması bazı korunma ihtiyaçlarının giderilmediğine işaret ediyor.

Evin tek çocuğu. Babası yoğun bir çalışma temposunda olduğu için yeterli bağ kurulamamış ve anne ise pasif, evin işleriyle ilgilenen bir kadın, onunla da sıcak bir ilişki oluşmamış. Yaşadığı akran zorbalığı sonrası dışarıda sosyal ortamda olmaktansa evde olmayı tercih etmiş. Benzer durum ergenlikte de devam etmiş. Kısmen sosyal olan Burak Bey yetişkinlik döneminde biraz daha aktif olmayı, kendisini korumayı öğrenmiş.

Panik Atak Tedavisi

Burak Bey’in yaşam öyküsünü dinledikten sonra korku mekanizmasını birlikte inceledik. Psikoeğitimin ardında rahatlama ve kaygı anında uygulanabilecek gevşeme egzersizleri ile EMDR seanslarına hazırlık yaptık.

İkinci seansımızda birlikte kaygı üzerine bir terapi planı oluşturduk. Yaşadığı en son kaygılı anıyı hatırladığında “tehlikedeyim” diye olumsuz bir inanca sahipti. Bu inançla bağlantılı geçmiş travmalarını tespit ettik.Sonraki EMDR seanslarımız tespit edilen anıları duyarsızlaştırma ve her bir anıya özel pozitif inançların güçlendirilmesi ile devam ettik.

Danışan 3. EMDR seansının sonunda kaygısındaki değişimi fark etmeye başladı. Panik hali devam etse de süresinde ve şiddetinde düşüş olduğunu gözlemlemiş. Öğrendiği egzersizleri daha rahat kullanmaya başlamış.

6. seansta danışanın terapi planı yani geçmiş anıları ile bugüne ait kaygısının tetikleyicileri çalışılıp bitirildi. Kaygı bozukluğu olan birçok kişide olduğu gibi Burak Bey’de de geleceğe yönelik gerçekleşmesinden korktuğu bir felaket senaryosu vardı. Terapi odasının güvenli ortamında EMDR’ın “korku protokolü” ile bu senaryo çalışılıp duyarsızlaştırıldı.

8. seansımızın sonunda Burak Bey ilk seansta belirlediği hedeflere ulaşmıştı.

  • Hastalığa yönelik korkularımla baş edebiliyor olayım.
  • Atak olsa bile kafama takmadan işime devam edeyim.
  • Kaygıyla baş edebileyim.

EMDR ile önce geçmişini sonra bugüne ait tetikleyicilerini ve geleceğe yönelik en korkunç senaryosunu çalışan Burak Bey eşsiz bir yolculuğu tamamladı.

Kaygı temel duygularımızdan birisi bu duyguyu asla yok etmek amacımız değildir. Hayatta kalmamızı sağlayan bu his rasyonel olduğunda sağlıklıdır. Örneğin hızla yaklaşan arabanın önünden kurtulmayı korku hissinin tetiklediği bedensel fonksiyonlar sağlar. Fakat korku hissi irrasyonel zamanlarda tetikleniyorsa örneğin sınav esnasında bu sağlıklı değildir. EMDR ile gerçek olmayan tehlike karşısındaki kaygıyı duyarsızlaştırmaktır amacımız, yani bir başka değişle kaygıyı baş edilebilir bir hale getirmek.

Panik atak yaşayan çoğu kişi atağı gerçek tehlike olarak gördüğünden zihin sürekli olacak ataklara odaklıdır. Odağın burada yoğunlaşması aslında korkulan şeyin başa gelmesini sağlayan bir tetikleyiciye dönüşür. EMDR bu odağa karşı sizi duyarsızlaştırdığında atağı gerçek bir tehlike olarak algılama sonlanır. Kaybolan odak bir nevi atakların son bulmasını sağlar.

Burak Bey’de de yaşanan tam anlamıyla buydu. Ataklar artık onun için bir anlam ifade etmiyordu. Olsa bile bununla baş edebileceğine dair inancı oldukça yükseldi. Zaten pozitif inançların güçlenmesi ve olumsuzların silikleşmesi atakların yavaşça kaybolmasına olumsuz inançlar gibi silikleşmesine neden oldu.

Kaygı bozuklukları, panik atak gibi rahatsızlıklar beynin sürekli aktif ve tetikte kalmasına neden olduğu için oldukça yorucudur. Fakat güzel haber ise bununla yaşamak zorunda olmadığınız. Panik atak Tedavisi  İzmir EMDR Terapisi ile yapacağınız yolculuk bu rahatsızlığı atlatmanız da yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim…

Psk. Dan. Berna Türker

EMDR Terapisi ile Panik atak Tedavisi  İzmir

EMDR Terapisi ile Panik atak Tedavisi İzmir programına katılmak ve ya bilgi almak için lütfen merkezimizi telefon ile arayarak bilgi ve randevu alınız.

Detaylı bilgi için : (232) 336 36 84 – 533. 328 62 72

 

İlgili Aramalar

  • panik atak hastalarına tavsiyeler
  • kanser korkusu panik atak
  • panik atak testi nasıl yapılır
  • panik atak tedavisi İzmir
  • emdr panik atak
  • İzmir panik atak tedavisi
Randevu Al