Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi İzmir

Evlilik Terapisi, son yıllarda evli çiftlerin ilişkilerinde sorunlarının üstesinden gelmek ve ilişki kalitelerini arttırmak için oldukça tercih ettikleri bir psikolojik destek olmuştur. Ülkemizde boşanma istatistiklerinde en yüksek şehir İzmir’dir. , İzmir’de evli çiftlerin Evlilik Terapisi İzmir desteğine daha çok ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktadır.

Evlilik ve Çift Terapisi , çiftlerin birbirleriyle olan ilişkisel sorunları ve iletişim çatışmalarını düzenleyerek bireylerini birbirlerini anlamalarına ,bireysel ve ailevi olumsuzlukların önlenmesine yardımcı olur.

Evlilik ve Çift Terapisini bir anlamda ilişki terapisi olarak nitelendirmek de yanlış olmaz.

Çift Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisi, ilişkinin tüm alanları ile ele alınır. Çiftlerin mizaç ve kişilik yapısı, duygu durumları , iletişim becerileri , çocukları varsa ebeveynlik rolleri , ego durumları, aile genogramları ,cinsel yaşantıları ,sosyal yaşantıları ve meslek yaşamları evli çiftin ilişkisini şekillendiren durumlardır.

Evli çiftler bazen somut bir konunun çözümlenmesi ile terapiye gelir, bazen ilişkinin geçmişinden bu yana süregelen bir takım problemlerin yıllar boyunca ilişkiye yansıması durumu ile sorun yaşarlar.

İlişki Terapisi

Hiçbir ilişki mükemmel ve sorunsuz değildir. Evli çiftlere, evlilik terapisinde , olumsuz durumların nasıl üstesinden gelecekleri, çözümlenemeyen konularda nasıl uzlaşma sağlayacakları , mizaç yapılarını nasıl esnetebilecekleri ,birbirlerinin duygularını nasıl kabul edecekleri ve nasıl etkili iletişim kuracakları ile ilgili destek sağlanır.

Evlilik ve İlişki Terapisti

Empati İzmir Psikologları Uzm.Psikolog &Aile Danışmanı & Cinsel Terapist Şölen İNCE ve Uzm.Psikolog & EMDR Terapisti Ebru Güler, Evlilik-Çift Terapisi alanında yoğun vaka tecrübesine sahip ;  ilişki terapisi,  bilişsel terapi, davranışsal terapi, şema terapi,  gestalt terapi , EMDR terapisi gibi yetkinliklerinin yanı sıra Gottman ve Hendrix gibi evlilik terapisi sitemlerini de kullanan uzman terapistlerdir.

Evlilik ve Çift Terapisinde ele alınan genel problem alanları :

 • İletişim Sorunları
 • Evlilik Öncesi İlişki
 • Evliliğin İlk Yılları
 • Evlilikte Uyum
 • Ailede/Evlilikte Ekonomik Sorunlar
 • İş Değişiklikleri
 • Evlilik Dışı İlişkiler
 • Ebeveynlerle Sorunlar
 • Anne-Baba Danışmanlığı
 • Anne-Baba Olamama
 • Çocuklarla Sorunlar
 • Çocuk Sahibi Olamama (İnfertilite)
 • Kaybetme Korkusu
 • Çocukların Evlenmesi
 • Fiziksel ve Sözel Şiddet
 • Boşanma Süreci
 • Cinsel Yaşamdaki Sorunlar
 • Ailede Kayıp ve Yas
 • Emeklilik Dönemine Uyum

gibi başlıklar olabilir.

 

Evlilik Terapisi Evlilik Sorunlarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Evli çiftler, ilişkilerini düzene koymak için terapi almaya motive olmuşlarsa ve gerekli çabayı sarf etmeye göze almışlarsa , evlilik terapisinde  toksik ilişki düzenleri  tespit edildiğinde   gerçek değişim süreci başlayabilir.

Motive olmuş bir çift, sorunlarını yeni bir bakış açısıyla keşfetmeye başlayabilir ve evlilik terapisti tarafından sağlanan desteğin bir sonucu olarak çatışmaları tanımanın ve çözmenin yeni yollarını öğrenebilir.

Bir evlilik terapisti, evli çiftin  zor meseleleri üzerinde uzlaşmalarına yardımcı olabilmek için “tarafsız bölge” desteği sağlayabilir.

Evlilik terapisinde çiftler, evliliklerini yeniden inşa etmeye  karar verebilir ya da evliliği neden sonlandırmaları gerektiğinin nedenlerini netleştirebilirler.

Evlilik Terapisindeki ilk adım, çiftin ilişki zorlukları hakkındaki her bir bakış açısını  tam olarak anlayabilmekle ilgilidir. Evlilik terapisine katılan her partner için sesinin duyulduğunu, anlaşıldığını  hissetmesi çok önemlidir. İlk seansta, kişisel sorunları algılayış stillleri  keşfedilir. Bilim bize, her birimizin ebeveynlerimizle en yakın ilişkilerimizde bir   “ilişki planı” oluşturduğumuzu söyler. Bu ilişki  planını   yetişkin yaşamımızda  yakın ilişkilerimize taşırız. Eğer planımız işleyiş şekli bakımından güvensiz ise, bu “ilişki planı” çözülene kadar evliliğimizde sorun yaratacaktır.Evlilik Terapisi sürecinin  bir kısmı, çiftin her ferdinin kendi “ilişki planı”nı  anlamalarına yardımcı olur.

Evlilik sürecinde yaşanmış travmalar, bireysel psikolojik süreçler,evliliğe etki eden akraba ilişkileri ,evliliğe dahil çocuklar ,evlilik terapisinin süreç boyunca ele aldığı diğer konulardır.

Sorunlu davranışları tanımlamak ve hem bireysel hem de kişiler arası çözümler bulmak için bir evlilik  terapistini görmek inanılmaz derecede yardımcı olabilir .Evlilik ve aile terapisi sadece evli çiftler için değil, romantik bir ilişkideki herhangi bir çifte ve diğer kişiler arası dinamikleri olan ailelerdeki tüm fertlere  yarar sağlayabilir.

Her şeyden önce, yaşamın zorlukları içinde evliliğiniz ve ilişkiniz için için profesyonel rehberlik aramanız , ilişkinize bağlılığınızı ve verdiğiniz önemi gösterir. Evliliğinizi zorlayan konularla baş etmeye çabalamak,evli bir çift olarak daha iyisini yapmak adına önemli becerileri öğrenmek için  zaman ayırmaya istekli olduğunuzu kanıtlar. Çiftlerin terapi sürecine katılmaları ,birbirlerine olan sevginin kanıtıdır.

 

Bir Evlilik Terapistinin Terapi Sürecinde Desteği Nasıl Olur ?

Çiftin Etkileşimlerini Gözlemlemek

Sorunları Değerlendirip Farkındalık Kazandırmak

Teşhis ve Bozuklukları Tedavi Etmek

Zor Geçişlerde Rehberlik Etmek

Zorlu İlişkide  Davranış Kalıplarını Tanımlamak

İşlevsel Olmayan Davranışları Sağlıklı Davranışlarla Değiştirmek

Evli Çiftlerin Mizaç Yapılarını ve Farklılıkların Avantajlarını Göstermek

İZMİR EVLİLİK TERAPİSTİ Uzm.Psikolog Ebru GÜLER

 

 

Randevu Al