Ergenlik Döneminde İletişim

Ergenlik Döneminde İletişim Problemleri

Ergenlik dönemi, çocuğunuzun farklı ve kendine özgü bir birey olduğunu kabullenmeniz gereken bir dönemdir. Artık ergen çocuğunuzla iletişim tarzınızda farklılıklar sağlamanız gerekmektedir.

Ergenlik döneminde iletişim problemleri ailelerin birçoğu, çocuklarının ergenlik dönemlerinde kendileri ile bir şey paylaşmadıklarını, çocuklar ise ailelerinin kendilerini dinlemediklerini anlatmaktadırlar. Genelde aileler nasihat vererek çocuklarını kontrol altına alma davranışında ısrarlı olsalar dahi, bu ergenler üzerinde işe yaramadığı gibi tesr etki doğurabilecek bir yaklaşım tarzıdır.

Ergenle İletişim Kurma

Ebeveynlerin iyi birer dinleyici olmaları , çocuklarla olan iletişimleri açısından oldukça önemlidir. Söz kesmeden, nasihat vermeden,sinirli tepkiler göstermeden sakin kalarak ve soğukkanlılığı koruyarak etiketleme ve yorum yapmadan , göz kontağı kurarak ,onu anlamaya çalışarak etkin bir iletişim tarzı oluşturmak ,ergen çocuğunuzun davranışlarını olumlu yönde etkileyecektir . Ergenle İletişim Kurma , çocuğunuzu bu şekilde dinlemek, onda “ben ailem için önemliyim- değerliyim ve saygı görüyorum” düşüncesinin oluşmasına ve ergenlik döneminde iletişim problemleri nin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Ergen çocuğunuzu dinlerken ona sorgu soruları değil ancak ” sanırım şunu söylemeye çalışıyorsun” şeklinde yansıtıcı sorular sorulması ve “neden böyle yaptın, şöyle yapman gerekirdi” şeklinde eleştiren bir cümle yerine “neden öyle yaptığını anlıyorum, bence böyle de yapabilirdin” yerine dolaylı yönlendirici cevaplar verilmesi çocuğunuzun anlaşılmadığını düşünmesine fırsat vermeyecektir . Ergenlik döneminde iletişim problemleri ebeveynlerin kendi duygu ve düşüncelerini nasıl ifade ettikleri ve takındıkları tavır çocuğun tepki şeklini belirler. Konuşmaya ergen çocuğu suçlayarak, eleştirerek,sorgulayarak başlarsak iletişim en baştan sonlanır.

Ergenlik döneminde çocuklar hata yapmaya açık olurlar ve hataları sayesinde öğrenirler. Ergenle İletişim ,çocukların kimliklerini oluşturabilmesi açısından hayatın önemli bir dönemidir.Bu dönemde ergen çocuklarınızın en fazla ihtiyacı duyduğu şey anlayışlı bir anne-babadır.

Bir çocuk için yetişirken kazanması gereken en önemli özellik kendi doğru ve yanlışlarını görebilmek, güçlü ve güçsüz yanlarını fark edebilmek, kendisini doğru tanıyabilmektir.Çocuklar hatalarından çok fazla öğreti kazanabilirler. Ergenle iletişim kurma onların hatalarını anlayışla karşılayabilmek ve hata yapabilecekleri konusunda onlara tolerans göstermek çocuğunuzun davranışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Ergen çocuğunuz öfke ile bağırıp çağırıyorsa, sorulması gereken sorular “Bu davranışı kimden model aldı ?” ve “Bu tepkisi ile ne demeye çalışıyor ?” olmalıdır. Ergenle iletişim ve çocukların öfkelerini kontrol altına alabilmek için öncelikle anne-babanın kendi öfkelerini kontrol altına alması önemlidir.

Çocuk anne babasının güvenini ve desteğini her zaman arkasında hissetmeli, hatalarının sorumluluğunu ise kendisinin alması gerektiğini bilmelidir.Ebeveynlere karşı korku yerine saygı duyması , çocuğun kendi davranışlarını kontrol edebilmesinde en büyük etkendir.

Randevu Al