Çocuklarda Kaygı Bozukluğu

Çocuklarda Kaygı Bozukluğu ve Bilşisel Davranışçı Terapi Uygulaması

 

Kaygı bozukluğu yaşayan çoğu çocukta , baskın olan şema kayıp yaşayacağı, eleştirileceği ,zarar göreceği ile ilgili inançtır.Bir yandan kaygı veren düşünceler diğer yandan baş edemeyeceği ile ilgili korkular bir araya geldiğinde kaygı kaçınılmaz olur.

Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklar içinde bulundukları durumu değerlendirirken belirsizliğe ve tehdide odaklanma eğilimi gösterirler. Kendilerine karşı aşırı odaklı ve aşırı eleştirel, başkalarının kendilerine karşı olan düşüncelerine aşırı değer yükler şekilde düşünce tarzına sahiptirler.

Çocuklarda Panik Atak Belirtileri

Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklarda Bilişsel Davranışçı Tedavi şekli, çocuğun çarpık bilişlerinin belirlenmesi, yeniden değerlendirilmesi ve düzeltilmesi, gevşeme, ödüllendirme ve kaygı-korku yaratan durum ile aşamalı olarak karşı karşıya bırakma tekniklerini içerir.

Bilişsel terapistler ,çocuğun deneyimler yaşayarak ve yeni beceriler kazanarak olumsuz bilişlerini değiştirmeyi hedefler. Bilişsel Davranışçı Terapi , çocuk ile birlikte ailenin de tedaviye katıldığı şekli ile daha başarılı sonuçlar sergilemektedir.

 

Randevu Al