Evlilik ve Çift Terapisi -Süreçten Ne Beklemelisiniz ?

Evlilik ve Çift Terapisi – Süreçten Ne Beklemelisiniz ?

Pek çok insan psikolojik danışma veya zihinsel sağlık hizmetleri ile ilgili hızlı bir şekilde hüsrana uğrayabilir,ve fayda alamadıklarını düşünüp sonlandırabilirler çünkü bu sürecin nasıl gerçekleşmesi gerektiği konusunda gerçekçi olmayan ya da yanlış yönlendirilen beklentiler içine girmiş olabilirler. Psikoterapi desteği istemenizin sebebinin büyük bir kısmı, kendi çabalarınızın size istediğiniz sonuçları vermemesidir. Uzman bir psikoloğun sizi ulaşılabilir gerçekçi hedeflere yönlendirmesine izin vermek, sürece sabır göstermek ,büyümenin ve iyileşmenin önemli bir parçasıdır.

İyi bir evlilik terapisti veya psikoterapist bulmak başlangıçta sizin için zor olabilir. Birkaç faktör  bu zorluğa katkıda bulunabilir; toplumda mevcut olan uzman psikolog-evlilik terapistlerinin sayısı, psikoloğunuzun tecrübesi ,ihtiyacınızın özellikleri, hizmetlerin maliyeti, sizin ilk görüşmenizde psikoloğunuza duyduğunuz güven ve inancınız bu faktörleri belirler.

Bir evlilik terapisti aramak için en kritik karar yardım isteme konusundaki kararınızdır. Psikolojik danışma ve zihinsel sağlık hizmetlerinden faydalanma niyetinde olanların ancak dördünün gerçekten bir profesyonelden yardım isteyeceği tahmin edilmektedir. Kişinin özel hayatının mahrem ayrıntıları hakkında bir yabancıya güvenme noktasına gelmesi cesaret isteyen bir durumdur. Böyle bir  destek aramak için karar veren  herkes takdir edilmelidir. Bir profesyoneli görmek isteyen bir noktaya gelmek, yardım ve iyileşme yolunda en büyük adım olabilir.

Pek çok durumda, evlilik terapisine başvuran çiftlerin hangi psikoloğu seçeceklerindeki ana etmen güvenilir arkadaşların ve aile fertlerinin referanslarıdır.Internet üzerinden yapılan araştırmalar ve yorumlar da ,çiftlerin uzman bir psikolog seçme kararlarını etkileyebilir.

Evlilik terapisi, uzmanlık ve tecrübe isteyen ,psikoloğun terapiye ve sürece hakim olma becerisine bağlı hasas bir terapi sürecidir. Kendiniz için evlilik terapisti seçerken alanında uzman ve yaşam tecrübesi bulunan bir terapist seçmeniz önem taşır.

İlk seansınız, evlilik terapistinizin ne kadar faydalı olabileceğini belirlemek için yeterli olmayabilir.İlk seans, neden destek alma ihtiyacınız olduğu ile ilgilidir.Evlilik problemlerinizin  ve her iki tarafın bakış açısının ne olduğu üzerinde durulur.

Evlilik terapistiniz size belli bir güven sağladığı noktada devam etmeniz önemlidir.  Çoğu çift, evlilik terapi sürecinin verimli olup olmayacağını üçüncü veya dördüncü bir ziyarette bilir. Terapi sürecinden maksimum faydayı elde etmek için, çiftlerin duyguları ve düşünceleri hakkında mümkün olduğu kadar doğrudan ve açık olmaları ve terapistin yönlendirmelerine uymaları, çaba sarfetmeleri gerektiğini bilmeleri önemlidir. Unutmayın ki evlilik problemleriniz bir gecede gelişmedi ve  sorunlarınızın ve ihtiyaçlarınızın tam olarak anlaşılması ve ele alınması biraz zaman alacaktır. Birkaç ziyarette görüştüğünüz evlilik terapisti ile  çalışıp çalışamayacağınızı belirleyebilseniz de, psikoterapiden tam olarak faydalanılmaya başlanması çifte özgü bir sürece tabidir

Randevu Al