Uzman Psikolog ile Psikoterapi Süreci

Psikolog ve Psikoterapi

Psikolog ve psikiyatrist tanımları ve uzmanlık alanları psikolojik destek ihtiyacı duyan kişilerce sıklıkla karıştırılmaktadır. Psikologlar, üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olup, psikoterapi ve danışmanlık alanında uzmanlaşırlar. Psikoterapi becerilerini geliştirmek için aldıkları eğitimler , psikoterapi alanındaki yetkinlikleri ve vaka tecrübeleri uzmanlaşmalarını sağlar. Psikolog seçerken, yetkinliklerinin hangi alanlarda olduğunu araştırmak ve vaka tecrübesi bulunan psikologları seçmek ,daha profesyonel bir destek almanızı sağlar. Psikiyatristler, tıp fakültesinde eğitim görerek psikiyati alanında uzmanlaşmışlardır. Psikiyatrik tanı koyma ve ilaç yazma konusunda başvurulacak alan psikiyatridir.Psikologlar, danışanların ilaç desteğine ihtiyaçları olduğuna karar verirlerse , ilaç desteği ve tanı için psikiyatriste yönlendirme yapabilirler. Psikiyatristler, hastalarının psikoterapi desteğine ihtiyaç duyduğuna karar verirlerse psikologlara yönlendirme yapabilirler.

Psikoterapi Süreci 

Uzman bir psikologdan ilk defa psikoterapi desteği alacağınız zaman ,ilk seans beklentileriniz ,terapiye devamlılığınızı olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir. İlk görüşme psikoloğun , danışanın sıkıntılarını dinlediği ,gözlemlediği, değerlendirdiği vaka anlizi yaptığı görüşmedir.

Psikolog izmir:  Psikolog sıkıntıya ve danışanın durumuna bağlı olarak bazen yorum ve yönlendirme yapabilir, bazen sessiz bir duruş sergileyebilir. Danışana bağlı olarak bazen 2. görüşmeden önce çeşitli envanterler veya kişilik testi isteyebilir. Psikoterapi süreç ve zaman isteyen bir destektir. Sağlıklı danışmanlık alabilmek için psikoloğun iyi bir değerlendirme yapması ve doğru zamanda müdahele etmesi önemlidir.

Psikoterapide Mahremiyet

Psikoterapi seansında danışan ve psikolog arasında geçen konuşma iki tarafın arasında kalır.Görüşmelerde mahremiyet esastır. Ancak Psikolog , hayati risk içeren durumlarda güven sağlama adına risk faktörünü aile yakınları ve yetkli merciler ile paylaşma sorumluluğunu yerine getirebilir.

Psikoterapi Seans Süresi ve Sıklığı

Psikoterapi seans süresi bireysel görüşmelerde 50 dakika, çift ve aile görüşmelerinde 75 dakikadır.Seans sıklığı haftada bir veya 2-3 haftada bir ,duruma bağlı olarak belirlenir. Bazı durumlarda psikolog,danışanın sıkıntısı ve koşullarına göre farklı bir terapi  planı çizilebilir.

İzmir’de Psikolog-Psikoterapi Ücretleri

Psikolog seans ücreti , Psikoterapi sürecinde her seans, seans bazında ücretlendirilmektedir. Bilgi için bizi aramanız yeterlidir.

 

 

Uzman Psikolog Şölen İNCEUzman Psikolog Ebru GÜLER

 

Telefon 0 232 336 36 84
Cep: 0 533 328 62 72

info@empatizmir.com

6345 sok.No:22 K:1 D:2 Palmiye Apt.
Karşıyaka Bostanlı / İzmir

Randevu Al