izmir psikolog

İzmir Vajinismus Tedavisi

 

VAJİNİSMUS  NEDİR ?     VAJİNİSMUS TEDAVİ SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞİR ?

 

VAJİNİSMUS..TEDAVİYİ ERTELEMEYİN..

 

Vajinismus, cinsel birleşme sırasında kadının pelvik kaslarının istem dışı kasılması durumudur.Vajinayı çevreleyen pelvik kaslarla birlikte bazen tüm vücutta korku ve endişe dalgasıyla kasılmalar olabilir.Bu durum bir çeşit panik atak durumu olarak açıklanabilir.Vajinismusu yaşayan kadın, bu kasılma ve endişe durumu ile birlikte bacaklarını istem dışı sıkıca kapatır , eşini kolları ile iter,kendi bedenini mümkün olduğu kadar geriye çeker.Bu panik anının sebebi genellikle kadının birleşmenin "acı vereceği "olacağı yönündeki düşüncesidir.

 

           VAJİNİSMUS TABLOSU

 

vajinismus-izmir

Gibi durumlar vajinismus da sık karşılaşılan yaşantılardır.

Vajinismus ,  kadınların  cinsel yaşamını olumsuz etkilemekle birlikte, aynı zamanda sosyal hayatı ve iş hayatını dahi etkileyen bir soruna  dönüşebilmektedir.

 

VAJİNİSMUS PSİKOLOJİK SÜREÇ


  vajinismus-izmir2

 

VAJİNİSMUS YAŞAYAN KADINLARDA KİŞİLİK YAPISI

Vajinismusu yaşayan evliliklerde kadınlar genellikle  ;

 vajinismus-izmir3

 Olabilen kadınlardır.

 

Vajinismus yaşayan kadınların eşleri ise

-nazik ve kibar

-eşlerine karşı şefkat duyan,

-vajinismusa karşı çok anlayışlı

-eşlerine zarar verme korkusu taşıyan  erkeklerdir.

Vajinismus bir erteleme ve kaçınma rahatsızlığıdır.Kadının kaçıngan baş etme tarzı ve erkeğin çok fazla anlayışlı kalarak kadına tedavi için cesaret ve güven vermede eksik kalması ,vajinismusun tedavisini geciktirebilir.

 

VAJİNISMUS TEDAVİSİ

 

Vajinismus tedavisinde  temel amaç;  doğru cinsel bilgilendirme , yanlış  inançları değiştirme ve bir takım egzersiz programları ile kaygıyı düşürmektir. Vajinismus yaşayan kadınlar cinsel birleşmeyle ilgili kaygılarını kontrol edememektedirler.  

Vajinismus,   cinsel rahatsızlıklar arasında en başarılı tedavi oranı gösteren rahatsızlıktır. Vajinismus da tedavi başarı oranı %99 dur. 

Vajinismusu yaşayan bazı kadınlarda sadece doğru cinsel bilgilendirme ve telkin  yeterli olabilirken, bir çoğunda cinsel terapist tarafından bilgilendirme ile birlikte  bilişsel ve davranışsal terapi uygulaması yapılmaktadır. Daha bilinç altı süreçlerin etkin olduğu bazı kadınlarda ise çocukluk dönemi ve anne-baba ilişkilerini içeren psikoterapi uygulamaları da cinsel terapist tarafından tedaviye dahil edilmektedir. 

Cinsel travma vakalarında ise EMDR (Göz hareketleri ile işleme ve duyarsızlaştırma) terapisi ,vajinismus belirtilerinin azalmasında etkili ve hızlı şekilde destek olmaktadır. EMDR Terapisi, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Psikiyatri Derneği tarafından onaylanmış ve önerilen tedavi metodudur. 

Vajinismus tedavisinin başarı ile sonuçlanmasına yardımcı olan en önemli konu; çiftin cinsel terapist ile uyumlu şekilde  yol almasıdır. Seanslara düzenli gelinmesi, tedavi sürecindeki kurallara uyulması, ev ödevlerinin düzenli olarak yapılması ve ertelemeye yer verilmemesi hem problemin kesin olarak çözülmesine hem de tedavi sürecinin  kısalmasına yardımcı olur.Erkek partnerin tedaviye desteği ve sabrı tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

 

Vajinismus tedavi süreci  genellikle 8-12 seans aralığında sonlanmaktadır.

Seans süreleri  1  saattir. Cinsel Terapist,haftada bir veya vakaya göre  haftada bir veya iki haftada bir görüşme sıklığı belirler.

 

 

Detaylı bilgi için    

 

www.izmirvajinismustedavisi.com  

www.izmircinselterapi.com

 

 sitelerimizi ziyaret ediniz

İZMİR VAJİNİSMUS TEDAVİ MERKEZİ

EMDR ile VAJİNİSMUS TEDAVİSİ