izmir psikolog

Makaleler Makaleler

ORGAZM BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

0 Yorumlar
1619

KADINLARDA ORGAZM BOZUKLUĞU


ORGAZM NEDİR ? ORGAZM BOZUKLUĞU NEDİR?    

Orgazm ,kişiye göre değişebilen yeterli cinsel uyarımlardan sonra  vajina etrafı ve pelvis bölgesinde zevk  veren kasılmalardan meydana gelen bir haz durumudur. Orgazm, hapşırmak gibi bir refleksdir.

Kadında orgazm bozukluğu olağan bir cinsel uyarılma evresi olmasına rağmen orgazmın sürekli olarak ya da yenileyici bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmaması olarak tanımlanmaktadır.

Orgazm bozukluğu, bir kadının ilk gençlik yıllarından başlayarak yaşam boyu devam eden bütün yaşamı boyunca hiç orgazm yaşamamış birincil (genel) orgazm bozukluğu ve daha önce orgazm yaşadığı halde sonradan ortaya çıkan ikincil (durumsal) orgazm bozukluğu olarak iki türde görülebilir.

Birçok kadın, klitorislerinin uyarılması yolu ile orgazm olabilirlerken, cinsel ilişki esnasında orgazm yaşayamıyor olabilirler. Bu noktada, kadının kişilik yapısı, psikolojik dinamikleri iyi incelenmeli ve cinsel ilişki esnasında orgazmı ketleyen süreçler gözden geçirilmelidir.

Orgazma ulaşmak için yaşanan uyarılma evresi kadından kadına farklılık gösterebilir. Bu sebeple, kadınlar bedenlerini ve uyarılma noktalarını iyi tanımalı, kendileri için gerekli olan erotik uyarıların farkına varabilmeli ve partnerleri ile açık diyalog halinde olabilmelidirler.

 

KADINLAR NEDEN ORGAZM BOZUKLUĞU YAŞAR ?

Kadınlarda orgazm bozukluğu nedenleri olarak psikolojik faktörler, tıbbi faktörler ya da ilaç ve madde kullanımına bağlı faktörler olarak gruplandırılabilir.

1-Psikolojik Faktörler:

o  Muhafazakar ve tutucu yetiştirilme tarzı

o  Yetersiz ya da yanlış cinsel bilgiler

o  Travmatik cinsel deneyimler

o  Depresyon ve anksiyete

o  Performans kaygısı

o  Cinsellikle ilgili suçluluk duyguları

o  Dini inançlar

o  İlişkide partneri ile yaşanan iletişim sorunları

o  Partner ile cinsel diyaloğun olmaması

o  Partner tarafından yeterli cinsel uyarımın sağlanamaması

o  Partnerde bir cinsel bozukluk yaşanması (ereksiyon bozukluğu-istem dışı boşalma)

o  Beden algısında bozukluk

o  Yakınlık ve bağlanma problemleri

o  Cinsel deneyim eksikliği

o  Cinsel ilişki anında konsantre olamama

2-Tıbbi faktörler

o  Hipertansiyon

o  Diabet

o  Hipertroid-Hipotroid

o  Vajinit iltihaplar

Bu faktörler kadında cinsel uyarımı engelleyebilmekte ve orgazmı ketleyebilmekle beraber,mutlaka bu durumlara sebebiyet verebileceği de düşünülmemelidir.

3-Madde ve ilaç kullanımına bağlı faktörler

Bazı antidepresan ilaçlar , madde kullanımı ve alkol kullanımının cinsel uyarımı engelleyebildiği ve orgazmı ketleyebildiği bulgulanmıştır.

 

ORGAZM BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Orgazm bozukluğunun temeli  psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor ise kişinin öznel durumuna uygun olarak cinsel terapi, bireysel terapi veya çift terapisi uygulanması gereklidir.Psikolojik kaynaklı orgazm bozukluğunun cinsel terapiye olumlu yanıt verme yüzdesi yüksektir.

Cinsel terapi ağırlıklı olarak çiftin birlikte seanslara katıldığı, çiftin iletişiminin, cinsel öykülerinin,cinsel birlikteliklerinin değerlendirildiği bir terapi şeklidir.Yapılandırılmış cinsel terapi teknikleri ile tedavi stratejisi oluşturulur.

Related Articles: DENTAL FOBİ-Diş Tedavisi Korkusu EMDR Erken Boşalma ve Tedavisi ​Çocuklarda Sosyal Kaygı Bozukluğu Sosyal Fobi Bozukluğu Nedir? DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) TANI ve TEDAVİ SÜRECİ VAJİNİSMUS TEDAVİSİ DİSLEKSİ -ÖĞRENME BOZUKLUĞU
kadinlarda orgazm