izmir psikolog

Makaleler Makaleler

SANAT TERAPİSİ -KENDİNİ KEŞFET

0 Yorumlar
36

SANAT TERAPİSİ NEDİR ?  KENDİNİ KEŞFET..

Herkes hayatının bir döneminde yaşadığı üzüntüyü, acıyı ifade ederken kelimelerin yetersiz kaldığını hissetmiştir. Bazen dolup taşmaya neden olan duygular anlatılırken doğru sözcüğü bulmakta zorlanılır sanki hiçbir kelime tam anlamıyla hisleri tarif edememektedir. İşte sözün bittiği, yetmediği yerde sanat başlar sizi ifade etmeye.

Sanat Terapisi kelimelerin ötesinde kendini ifade etmeye ve kendini tanıyıp keşfetmeye kapı açar. Seanslarda yaratıcı bir sürecin içerisindeyken problemlere farklı bir perspektiften bakabilme, bu problemle baş etmenin keşfi, stres seviyesinin düşmesi, çözüm odaklı düşünme becerisinde gelişime ve öz güvenin artması deneyimlenir.

Bu sanatsal süreçte yetenekli olmak ya da artistik yönünüzün güçlü olmasına gerek yoktur. Sanat Terapisinde çıkan eserinin güzelliği değildir iyileştirici olan, esas rol oynayan nokta eserin oluşumu, oluşumu esnasında size hissettirdikleri ve en nihayetinde bittiğinde size ne anlatmak istediğidir. O yüzden “el becerim yok” diye bir endişeniz olmasın. Her yaştan, her kişi bu yolculuğu deneyimlemeye uygundur.

Sanat Terapisinin Yardımcı Olduğu Alanlar;

·         bilişsel ve duyusal motor becerilerinde gelişim

·         özgüven ve kişisel farkındalıkta artış

·         duygusal gerilimde rahatlama

·         iç görü kazanımı

·         sosyal beceride gelişim

·         çatışma ve probleme yönelik çözüm üretme becerisinde gelişim

 

Sanat Terapisi farklı kişiler için farklı kazanımlar sağlar. Her bireyin ihtiyacına yönelik şekil alan seanslar ve eşsizdir. Kimi zaman eser size bir mesaj vermek için doğar kimi zaman sizin içinizde var olan bir parçanızdır. Sanat Terapisi henüz keşfetmediğiniz yönlerinizi keşfetmeniz için size bir yol sunar. Klasik terapi tekniklerinde terapiste sadece kendinizi keşfedebildiğiniz kadarını anlatırsınız, henüz keşfedilmeyen yönleriniz karanlıkta kalır. Sanat terapisinde karanlıkta kalmış olan yönlerinize, becerilerinize, parçalarınıza ışık tutulur. Derin bir içsel diyalog kurulumuna izin verir. Keşifler, artan farkındalık ve beynin hem sağ(sanat eserinin oluşumu) hem de sol(eser üzerine konuşma, anlama) küresinin aktif olarak çalışması iyileştiricidir.

 

 

0.0
Related Articles: ÖFKE ve EMDR TERAPİSİ
izmir sanat izmir sanat terapi sanat terapi sanat terapisi nedir