izmir psikolog

Makaleler Makaleler

DUYGUSAL ZEKA

0 Yorumlar
976

DUYGUSAL ZEKA

Duygusal zeka ; kendi duygularınızı ve karşınızdakilerin duygularını Tanımlama , Farketme , Davranma sıralamasındaki  performansınızı ifade eden iletişim ölçeğidir. Bu sıralamadaki öğelerin eksiksiz olarak yerine getirebilen iletişimin adıdır.

IQ ‘ yu EQ ‘ dan ayıran özellik ; EQ sizi iade eder. Zihinsel performansınız ne kadar yüksek olursa olsun bireysiz tanımlayamayacağımız için EQ ‘suz bir IQ düşünülemez.’’ Yaşadığınız süre içerisinde IQ ‘nuz ne kadar yüksek olursa olsun EQ ‘ suz başarılı olamazsınız.’’ Diyenlerin haklı olduklarını söyleyebiliriz.

Duygusal Zekayı Geliştirmek İçin Şu Yolları Deneyebilirsiniz 

İlk olarak karşınızdaki bireyi dinleyin ve duygularını onaylayın.

Konuşurken acele etmeyin , söylemek istediklerinizi anlatan bir araya getirdiğiniz mükemmel  cümleler değil , kurduğunuz cümlenin karşınızdakinin ruh dünyasında oluşturduğu profildir.

Duygularını ifade ederken kelimelerinize zenginlik vermeye özen gösterin.

Ses  tonunuzu kontrolünüz altında tutun.

Yaşamınıza daha fazla duygu katın. Sevdiklerinize hediye vermek , sabahın erken saatlerinde temiz havada yürümek , şiir yazmak , şarkı dinlemek gibi yaşamınıza kattığınız duygular içerisinde hislerinizi yönetme konusunda uzmanlık kazanacaksınız.

Ben dili kullanmaya dikkat edin. Rahatsız olduğunuz olayı anlatmak değilde ; olayın üzerinizde bıraktığı etkiyi ifade edin.

duygusal zeka