izmir psikolog

Makaleler Makaleler

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARINDA BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ UYGULAMASI

0 Yorumlar
1270

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARINDA BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ UYGULAMASI

Kaygı bozukluğu yaşayan çoğu çocukta , baskın olan şema kayıp yaşayacağı, eleştirileceği ,zarar göreceği ile ilgili inançtır.Bir yandan kaygı veren  düşünceler diğer yandan baş edemeyeceği ile ilgili korkular bir araya geldiğinde kaygı kaçınılmaz olur.

Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklar içinde bulundukları durumu değerlendirirken  belirsizliğe ve tehdide odaklanma eğilimi gösterirler. Kendilerine karşı aşırı odaklı ve  aşırı eleştirel, başkalarının kendilerine karşı olan düşüncelerine aşırı değer yükler şekilde düşünce tarzına sahiptirler.

Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklarda Bilişsel Davranışçı Tedavi şekli, çocuğun çarpık bilişlerinin belirlenmesi, yeniden değerlendirilmesi ve düzeltilmesi, gevşeme, ödüllendirme ve kaygı-korku yaratan durum ile aşamalı olarak karşı karşıya bırakma tekniklerini içerir.

Bilişsel terapistler ,çocuğun deneyimler yaşayarak ve yeni beceriler kazanarak olumsuz bilişlerini değiştirmeyi hedefler. Bilişsel Davranışçı Terapi , çocuk ile birlikte ailenin de tedaviye katıldığı şekli ile daha  başarılı sonuçlar sergilemektedir.

Related Articles: ÇOCUK ve ERGENLERDE ÖZGÜVEN GELİŞTİRME -EMDR TERAPİ ÇOCUK ve ERGENLERDE PERFORMANS KAYGISI PANİK ATAK EMDR TERAPİSİ VAKA ÖRNEĞİ SUNUM KAYGISINDA EMDR TERAPİSİNİN KULLANIMI SANAT TERAPİSİ -KENDİNİ KEŞFET ÖFKE ve EMDR TERAPİSİ ​Çocuklarda Sosyal Kaygı Bozukluğu Çocuklarda Sorumluluk Dünyası ÇOCUKLARDA AYRILIK KAYGISI PSİKOTERAPİ NEDİR ?
çocuklarda kaygı bozukluğu