izmir psikolog

Makaleler Makaleler

ÇOCUĞUNUZU PSİKOLOĞA GÖTÜRÜRKEN

0 Yorumlar
4962

 

 İZMİR -ÇOCUK PSİKOLOĞU

 ÇOCUĞUNUZU PSİKOLOĞA GÖTÜRÜRKEN NE SÖYLEMELİSİNİZ ?

 

Çocuğunuzu ilk defa çocuk psikoloğuna götürürken ona neler  söyleyeceğiniz çok önemlidir. 

Çocuk Psikoloğuna gitmeden önceki gün ,çocuğunuza mutlaka ne zaman-  nereye gideceğiniz hakkında doğru bir bilgi vermeniz gerekir.

 

 

Kesinlikle yalan söyleyemeyin.

 

 

"Gittiğin zaman görürsün" " Bir arkadaşımıza uğrayacağız” " "Misafirliğe gideceğiz"  "Doktora gidiyoruz" gibi söylemler veya hiçbir bilgi verilmeden çocuğun bir anda kendini psikologun odasında  bulması çocukta büyük bir güvensizlik ve kaygı yaratabilir. Bu durum çocuğun anne-babasına güveninin azalması ile birlikte çocuk psikoloğu ile kurması gereken sağlıklı ilişkinin temellerini de sarsabilir.

 

 

Çocuklara yapılması gereken açıklama, çocuğun yaş ve gelişim düzeyine uygun olmalıdır.

 

 

6 yaş ve altındaki çocuklara " Yarın baban –sen ve ben  /annen –sen ve ben/ikimiz  , konuşmak ve sohbet etmek için bir uzmana gideceğiz. İnsanlar bazen birbirleri ile daha güzel iletişim kurmak, daha iyi anlaşabilmek,sıkıntılarını üzüntülerini anlatmak  için bir uzmana giderler. Anlattığımız zaman uzman bize çözümler sunabilir. Ayrıca gittiğimiz yerde çocuklar için bir oyun odası da olacak. Sen orada oyuncaklarla oynayabilirsin, resim çizebilirsin. Uzman abla/ağabey seninle de tanışacak ve istersen sana oyuncaklarını gösterecek ve birlikte oyun da oynayabileceksiniz. " demek uygun olacaktır.

 

 

7 yaş ve 11 yaş arasındaki bir çocuklara ise "Ailecek görüşmek için bir psikologa gideceğiz. Bazen , evde okulda,işyerinde sıkıntılar yaşarız,bizi üzen nasıl çözeceğimizi bilemediğimiz problemlerimiz olabilir.Bu durumlarda  olaya başka açıdan bakabilmek,farklı şekilde düşünebilmek ve kendimizi daha iyi hissetmek için düşündüklerimizi,hissettiklerimizi  bir uzmanla paylaşmak çok yararlı olabilir. Ayrıca evde birbirimize karşı nasıl daha anlayışlı olabiliriz, nasıl daha iyi iletişim kurabiliriz bunları soracağız. Hem annen hem baban hem de sen bir süre bu uzman ile sohbet edeceğiz ve konuştuklarımız da uzman ile aramızda kalacak.Seni sıkan,üzen,şikayet ettiğin istediğin olayı uzmana anlatabilirsin.Anlattıklarınsadece seninle onun arasında kalacak. " şeklinde açıklama yapılması, çocuğun kendinde problem ve suçluluk hissetmesini engeller ve çocuk psikoloğu ile kuracağı ilişki için güvenilir bir ortam yaratır.

 

 

Çocuk psikologları, çocuklar ile görüşmelerinde bilgi almak ve çocuğu gözlemeyebilmek için farklı teknikler kullanırlar. Resim çizdirme, hikaye anlattırma, hikaye tamamlattırma ,oyun terapisi, duygu kartları, duygu ifadesi oyunları,  ilk görüşmede ve daha sonraki görüşmelerde kullanılabilecek tekniklerdir. Çocuk psikoloğu, çocuğun sıkıntısına bağlı olarak , çocuklarla bilişsel-davranışsal terapi teknikleri, oyun terapisi, emdr, duygu terapisi gibi tekniklerle ve ailenin doğru yönlendirilmesi ile  tedaviye uygun gördüğü şekilde devam eder.Çocuklarla yapılan seanslardan sonra anne-baba 'ya gözlemler hakkında bilgi verilir ve sıkıntılara bağlı olarak aile nasıl davranacağı konusunda yönlendirilir.

 

 

Çocuk psikoloğu  gereken  durumlarda eve uygun hazırlanmış oyun terapisi ödevi verebilir. Ailenin bu yönlendirmelere uygun hareket etmesi ve yeni davranışlar sonucu elde edilen sonuçları psikolog ile paylaşması tedavinin önemli bir aşamasını oluşturur. Çocukta ilerleme kaydedebilmek için ailenin davranışlarının rolü büyüktür.

 

 

Çocuklarla ilgili danışmanlık ve çocuk psikoterapisi ,çocuk psikoloğunun doğru tanı koyabilmesi ve sağlıklı bir geri bildirim verebilmesi açısından , ebeveynlerden /okuldan bilgi alma- çocuğu gözlemleme-değerlendirme sürecinden geçirme gibi aşamalardan oluşan bir süreç gerektirir.Tedavi süreci bu aşamalardan sonra oluşturulmaktadır. Dolayısıyla çocuğunuzu psikoloğa götürmek istediğinizde ,bunun bir süreç gerektirdiğini bilmeniz önem taşır.

Bu sebeple çocuklarını psikoloğa götürürken "bir kere götüreyim nesi var belli olsun " düşüncesi ile hareket eden ebeveynlerin , bir kerelik görüşmeden bu beklenti ile  memnuniyetsiz ayrılma ihtimalleri büyüktür.

 

 

Empati İzmir Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nin çocuklarla ilgili verdikleri terapi hizmeti aşağıdaki konuları içermektedir.

 

 

 

 

 

 

Çocuklarda Korkular

Okul Korkusu

Fobiler

Ayrılık Kaygısı

Çocuklarda Bağlanma Bozukluğu

Tikler

Kekemelik

Tırnak Yeme

Alt Islatma

Dışkı Kaçırma

Uyku Problemleri

Yeme Bozuklukları

Kardeş Kıskançlığı

Yalan Söyleme Davranışı

Çalma Davranışı

Öfke Problemleri

Çocuk Depresyonu

Kayıp ve Yas

İletişim Problemleri

Özgüven Sorunları

Sosyal Fobi

Karşıt Olma-Gelme Bozukluğu

Selektif Mutizm

Çocuk Cinsel Davranış Problemleri

Öğrenme Bozuklukları- Öğrenme Güçlüğü-Disleksi

DEHB-Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Anne-Baba-Çocuk İletişim Problemleri

Sınav Kaygısı

Motivasyon Teknikleri

Hızlı Okuma Becerileri

 

Çocuk Gelişim Değerlendirme Testleri

Çocuk Dikkat Testleri

Çocuk Zeka Testleri / Stanford-Binet - Wisc-r Zeka Testi

DEHB ve Öğrenme Bozukluğu Tanı Ölçekleri

 

Related Articles: KİŞİLİĞİNİZ VE ÇOCUĞUNUZU YETİŞTİRME TARZINIZ
çocuğu psikologa götürmek